اینورتر

سلام من سید امیرعلی غمخواری موسس ghamkhari24 هستم و امروز قصد این را داشتم که درباره ی اینورتر توضیح بدهم.

اینورتر

اینورتر چیست؟

اینورتر برای تبدیل یک ولتاژ پایین مستقیم (dc) به 220 ولت متناوب (ac) می باشد. شما می توانید با این وسیله برق باتری خودرو را به برق خانه تبدیل کنید.

نقشه-اینورتر

اینورتر چگونه کار می کند؟

اینورتر ها یک بخش آن از ترانس تشکیل شده است که این ترانسفورماتور ولتاژ ورودی را به 220 ولت تبدیل کند.

ترانس ها برای تبدیل ولتاژ نیاز به ولتاژ وردی متناوب دارند تا ولتاژ را تبدیل کنند و اگر ولتاژ مستقیم باشد ترانس نمی تواند ولتاژ را تبدیل کند.

به خاطر همین باید قبل از ترانس ولتاژ از مستقیم به متناوب تبدیل شود. اسم این مدار که ولتاژ را از DC به AC تبدیل می کند اسیلاتور نام دارد.

ولتاژ و فرکانس برق خانه 220 ولت 50 هرتز می باشد. در اینورتر جریان خروجی رچفدر بیشتر باشد می تواند قدرت بالاتری را ساپورت کند.

مرحله اول ابنورتر: تبدیل DC یه AC (اسیلاتور)

مرحله دوم اینورتر: تبدیل ولتاژ ورودی به 220 ولت (ترانسفورماتور)

سیگنال-50هرتز-سینوسی

ولتاژ و جریان

در اکثر مدارات این دستگاه ولتاژ ورودی آن 12 ولت می باشد. مدار ما هرچقدر جریان بالاتری را جذب کند توان بیشتری در خروجی دارد و وسایل بیتشری را می تواند با برق آن راه اندازی کند. مثلا اگر توان مدار 240 وات باشد در خروجی می تواند تا 240 وات وسایل الکترونیکی را ساپورت بکند. برای به دست آوردن جریان خروجی باید توان ورودی را تقسیم بر 220 کرد و برای به دست آوردن توان باید ولتاژ را بر جریان ضرب کرد تا توان به دست بیاید.

اینورتر-برق-خانه

فرکانس

فرکانس اینورتر همانطور که گفتیم 50 هرتز است یعنی در یک ثانیه 50 بار تناوب دارد، فرکانس اینورتر سینوسی باید باشد.

اگر شما مصرفتان از این دستگاه برای روشن کردن یک لامپ ال ای دی است می توانید ازفرکانس بالا حتی 10 مگاهرتز یعنی 10 میلیون بار در یک ثانیه تناوب دارد استفاده کنید. ولی اگر برای خانه میخواهد مدار آن تفاوت دارد و باید از مدار مخصوص و دقیق استفاده کنید.

اگر یک اینورتر فرکانس مربعی تولید کند می توان با فیلتر مخصوص به وسیله سلف و خازن می توان فرکانس آن را به سینوسی تبدیل کرد.

اینورتر ها از نظر نظر نوع فرکانس به سه دسته تقسیم می شوند:

موج مربعی

موج سینوسی واقعی

موج سینوسی تبدیل شده

اینورتر-فرکانس-متر

کاربرد ها

1- تولید برق خانه با پنل های خورشیدی

2- تبدیل برق ماشین به برق وسایل

3- دستگاه جوش

4- کوره القایی

5- موارد اضطراری

6- خط های انتقال برق

کاربرد-اینورتر

اینورتر و پنل خورشیدی

پنل های خورشیدی ولتاژی که آنها تولید می کنند مستقیم است ، با استفاده از اینورتر ولتاژ آن را به برق خانه تبدیل کرد.

شما میتوانید با استفاده از پنل های خورشیدی برای خانه ی خود از برق های شهری بی نیاز بشید و هزینه نداشته باشید.

آمار ها نشان داده است که از سال 1018 تا 2019 به طور تقریبی 300 هزار خانه از انرژی خورشیدی بهره مند شده اند.

اینورتر-خانه

برق ماشین و اینورتر

در بسیاری از جاها دیده اید که با استفاده از باتری خوردرو برق لامپ و وسایل الکترونیکی را تامین می کنند، مثلا با استفاده از از باتری ماشین موبایل خود را شارژ کرده و یا در ماشین پنکه کار میگذارند که همه این وسایل نیاز به 220 ولت متناوب دارند در حالی که باتری خودرو 12 ولت مستقیم است.

در این موارد از اینورتر استفاده می کنند که برق ماشین را به 220 ولت تبدیل می کنند.

اینورتر-خودرو

دستگاه جوشکاری اینورتر

این نوع دستگاه حوش ، منبع تغذیه آن قادر به فراهم جریان بالا می باشد. این دستگاه جوش با رکتیفایر (یکسوساز) سوئیچ حالت جامد ولتاژ ورودی 50 هرتز متناوب را به ولتاژ مستفیم برای خروجی تبدیل می کند. ولتاژ و جریان در خروجی مدار قابل تنظیم است و در طول جوشکاری ولتاژ و حریان آن توسط نرک افزار کامپیوتر تنظیم می شود. دستگاه جوش اینورتر نسبت به دستگاه جوش معمولی سبک تر بوده و مصرف برق کمتری دارد.

دستگاه-جوش-اینورتر

اینورتر کوره القایی

درکوره القایی ، اینورتر برای زیاد کردن فرکانس ، برق ورودی برای کوره القایی استفاده می شود. برای اینکار برق ورودی را با یکسوساز تبدیل به حریان مستقیم می کنند و سپس توسط اینورتر جریان مستقیم را به جریان متناوب فرکانس بالا تبدیل میکنند.

کوره-القایی

موارد اضطراری و اینورتر

بعضی از مکان ها مجهز به برق اضطراری هستند و وقتی برق قطع می شود یو پی اس ها (باتری) برق را تامین می کنند. در این مکان ها در مرحله ی اول برق 220 ولت به برق ولتاژ برق باتری توسط ترانس تبدیل می شود و بعد از ترانس توسط پل دیود و خازن و سلف و وسایل دیگر به برق مستقیم تبدیل شده و به باتری ها می رود و باتری ها شارژ شده و برق را ذخیره می کنند.

سپس ولتاژ ذخیره شده در باتری ها در اینورتر به 220 ولت متنوب تبدیل می شود و برای بالا بردن مدت زمان برق اضطراری باید باتری های بیتشری موازی کرد تا بیشتر شارژ شوند و توان بالاتری داشته باشند، مدار اینورتر هم برای مصرف بالا باید وات بالایی داشته باشد.

این ها در مکان هایی مثل بیمارستان مهم هستند و اگر نباشد در صورت قطعی برق وسایل بیمارستان از کار خواهد افتاد و برق در جراحی ها یا کار های دیگر بیمارستان در دسترس نخواهد بود و باید بیمارستان به سیستم یو پی اس مجهز باشد.

یو-پی-اس

خط انتقال برق و اینورتر

در روشی از انتقال برق از نیرگاه تولید برق ، HVDC نام دارد. HV مخفف (های ولتاژ) ولتاژ بالای 1 هزار ولت است و DC هم به معنای ولتاژ مستقیم می باشد.

در این روش ولتاژ با استفاده از ترانس به ولتاژ بالا تبدیل می شود و با یکسوساز از جریان متناوب به مستقیم تبدیل می شود و بعد از طی شدن مسافت وقتی که برق باید به خانه برود ، این وسیله توسط اینورتر از جریان مستقیم به جریان متناوب تبدیل شده است و در ترانس از ولتاژ بالا به 220 ولت تبدیل می شود و برق به خانه ها می رود.

خطوط-HVDC

اگر از این متن لذت بردید و استفاده کردید خوشحال میشم که در کانالم عضو شوید و اینستاگرام من را دنبال کنید.

تشکر می کنم از شما بابت همراهی

تلگرامghamkhari24

اینستاگرامghamkhari24

در نوار زیر میتوانید مدارات اینورتر را برای ساخت مشاهده کنید.

لطفا به لینک زیر بروید و مطلب دلخواه خود را از وبسایت مطالعه کنید.

لینک: ghamkhari24.com

نویسنده: سید امیرعلی غمخواری

اگر هر سوالی درباره ی اینورتر داشتید در بخش زیر ( کامنت ها ) سوال خود را به اشتراک بگذارید.