مدار اینورتر با ترانزیستور TIP41C

سلام من سید امیرعلی غمخواری موسس سایت برق و الکترونیک ghamkhari24 هستم و امروز قصد داشتم مدار اینورتر با ترانزیستور TIP41C به شما معرفی کنم پس تا آخر این مطلب با من همراه باشید.

 مدار و شماتیک اینورتر

مدار-اینورتر-با-ترانزیستور-TIP41C

قطعات مورد نیاز

2 عدد ترانزیستور TIP41C

2 عدد مقاومت 270 اهم 2 وات

2 عدد هیت سینگ برای ترانزیستور ها

ترانس 12 ولت به 220 ولت ، 12.0.12

منبع تغذیه 12 ولت 5 آمپر

لیست-قطعات

اتصالات مدار اینورتر با ترانزیستور TIP41C

در مدار اینورتر با ترانزیستور TIP41C دو عدد ترانزیستور TIP41C که نام گذاری می کنیم که یکی از آنها را شماره 1 و دیگری را شماره 2 می نامیم وجود دارد که پایه سمت راست (امیتر) امیتر ترانزیستور ها باید وصل بشود به هم وصل میشود و منفی مدار به نقطه ی اتصال این دو پایه باید وصل شود.

حالا پایه ی وسط ( کلکتور ) ترانزیتسور شماره 1 به پایه سمت چپ ( بیس ) ترانزیستور شماره 2 با یک مقاومت 270 اهم 2 وات وصل می شود ، سپس پایه سمت چپ ( بیس ) ترانزیستور شماره 1 با مقاومت 270 اهم 2 وات به پایه ی وسط یعنی کلکتور وصل می شود.

بعد باید ترانس را وصل کنیم که 3 سیم دارد یکی از آنها مشترک دو سیم پیچ هستند که ما پایه مشترک که وسط سیم پیچ هست ، به مثبت وصل کنیم ، بجز این پایه 2 پایه دیگر وجود دارد و یکی از آنها را به پایه وسط (کلکتور) ترانزستور شماره 1 و دیگر سیم را به پایه ی وسط آن یکی ترانزیستور وصل می شود.

اتصالات

توضیحات مدار اینورتر با ترانزیستور TIP41C

مدار اینورتر با ترانزیستور TIP41C فرکانس بالایی دارد و فرکانس آن مثل برق خانه 50 هرتز نیست ولی خروجی 220 ولت دارد و متناوب می باشد و برای روشن کردن لامپ های ال ای دی و لامپ کم مصرف گازی به کار میرود و استفاده آن برای وسایل الکترونیکی مثل شارژر موبایل ممکن است آسیب برساند و اینکه این مدار توان بالایی را ندارد و وسایل کم مصرف را می تواند ساپورت کند مثلا نمی تواند یخچال را روشن کند.

مدار-12ولت-مستقیم-به-220ولت-متناوب-اینورتر

منبع تغذیه

منبع تغدیه این دستگاه 12 ولت است که می توانید از باتری خودرو استفاده کنید ، جریان ورودی هر چقدر کم تر باشد توان خروجی کاهش پیدا می کند یعنی مثل اگر 1 آمپر بدهبد لامپ های زیر  12 وات را می تواند ساپورت کند ولی اگر 5 آمپر بدهید لامپ های زیر 60 وات را می تواند روشن کند.

جریان این ترانزیستور 6 آمپر می باشد یعنی شما تا 6 آمپرمی توانید بدهید و اگر جریان بیشتری بدهید مشکلی پیش نخواهد آمد یعنی مثلا شما اگر 1000 آمپر هم بدهید این مدار 6 آمپر را مصرف می کند و 994 آمپر را به منبع تغذیه بر میگرداند ولی اگر ولتاژ بیشتری دهید مدار شما به احتمال زیادی خواهد سوخت.

این مدار تا 6 آمپر را جذب میکند و توان روشن کردن لامپ های زیر 72 وات را دارد.

منبع-تغذیه-12ولت-6آمپر

توضیحات در صورت کار نکردن

1- اتصالات را طبق مدار دوباره چک کنید.

2- از هیت سینگ بزرگتری برای ترانزیستور ها استفاده کنید.

3- جریان کشی خروجی را کاهش دهید. (از لامپ کم مصرف تر استفاده کنید)

اگر از این متن لذت بردید و استفاده کردید خوشحال میشم که در کانالم عضو شوید و اینستاگرام من را دنبال کنید.

کانال-تلگرام-ghamkhari24

کانال تلگرامghamkhari24

اینستاگرام-ghamkhari24

اینستاگرامghamkhari24

اگر هر سوالی از مطالب داشتید می توانید به تلگرام پیام بدهید

تلگرام-ghamkhari24

ارتباط با تلگرام ghamkhari24

نویسنده: سید امیرعلی غمخواری

اگر هر سوالی درباره ی اینورتر داشتید در بخش زیر ( کامنت ها ) سوال خود را به اشتراک بگذارید.