مدار کوره القایی قوی با ماسفت IRFP250N

سلام من سید امیرعلی غمخواری مالک و موسس ghamkhari24 هستم و امروز میخواستم یک مدار کوره القایی قوی و کوچک به شما معرفی کنم.

مدار کوره القایی با IRFP250N

مدار-کوره-القایی

مدار کوره القایی به طور شماتیک:

مدار-کوره-القایی

توجه: در تصویر مدار به صورت شکل واقعی قطعات ممکن است که اتصالات به خوبی قابل مشاهده نباشد پس اتصالات مدار را همزمان با دیدن تصویر مدار به صورت شکل قطعات با تصویر مدار به صورت شماتیک چک کنید.

قطعات مورد نیاز

2 عدد ماسفت IRFP250N و هیت سینگ و 1 عدد فن که باید به صورت موازی با مدار بسته شود.

2 عدد مقاومت 10 هزار اهم 1/4 وات

2 عدد مقاومت 470 اهم 2 وات

2 عدد دیود زنر 12 ولت

2 عدد دیود UF4007

7 عدد خازن 100 نانو فاراد MKT

1 عدد سلف تیروییدی 100 میکروهانری 10 آمپر

1 متر سیم لاکی نمره ی 1.2

منبع تغذیه 12 الی 30 ولت 10 آمپر

توضیخات قطعات

خازن

سری و موازی

در این مدار کوره القایی از 7 عدد خازن 100 نانوفاراد 275 ولت MKT استفاده شده است. بانک خازنی این مدار باید ظرفیت آن بین 600 تا 700 نانوفاراد باشد. خازن ها اگر موازی شود ظرفیت آنها جمع می شود مثلا اگر 2 تا خازن 5 نانوفاراد را موازی کنید ظرفیت آن 10 نانوفاراد خواهد شد، در این مدار هم شما میتوانید از خازن های متفاوت استفاده کنید که جمع ظرفیت آن بین 600 تا 700 نانوفاراد شود. مثلا 2 عدد خازن 330 نانوفاراد را موازی کرده که 660 نانوفارد می شود و این مقدار بین 600 تا 700 نانوفاراد هست.

تقویت مدار با خازن ها

دقت داشته باشد که هر چقدر تعداد خازن ها بالاتر و ظرفیت آنها پایین تر باشد قدرت کوره القایی بیشتر می شود چون هر کدام از خازن ها ولتاژ کمی را می دهد مثلا اگر از 100 تا خازن 6.8 نانوفاراد استفاده کنید مدار قویتر از حالتی است که از یک خازن 680 نانو فاراد استفاده نمایید. ما 7 عدد خازن 100 نانوفاراد را به شما پیشنهاد می کنیم که قدرت خوبی دارد، و اگر تعداد خازن ها بالاتر برود ( مجموع ظرفیت بین 600 تا 700 باشد ) تحمل مدار هم بالاتر میرود، شما میتوانید برای خازن ها از خازن پلی استر هم استفاده کنید ولی خازن ها mkt تحمل بالاتری دارند و قدرت بیشتری دارند و کیفیت آن از خازن پلی استر بیشتر است.

خازن-275ولت-100نانوفاراد

سلف

ما در این مدار کوره القایی به یک سلف تیروییدی 100 میکروهانری 10 آمپر لازم داریم که که ظرفیت آن از 50 تا 200 میکروهانری می تواند باشد و اگر هم آمپر سلف بیشتر باشد مشکلی پیش نخواهد آمد و اگر هم که این سلف را در بازار پیدا نکردید می توانید هسته ی زرد سلف را بخرید که قطر آن 3 سانتی متر باشد و 20 دور با سیم 1.2 دور آن بپیچید.

سلف-تیروییدی-100میکروهانری-10آمپر

منبع تغذیه

منبع تغذیه آن اگر ولتاژ بالای  30 ولت باشد مدار خواهد سوخت ولی اگر به آن جریان بیشتری بدهید مدار اندازه ی خودش از جریان ورودی مصرف خواهد کرد یعنی مدار 10 آمپر است و اگر شما به آن 1000 آمپر هم بدهید این مدار 10 آمپر آنرا مصرف می کند و 990 امپر آن را به خود منبع تغذیه باز می گرداند.

منیع-تغذیه-12ولت-10آمپر

اتصالات مدار کوره القایی

در مدار کوره القایی پایه سمت راست ماسفت ها به هم وصل هست یعنی پایه ی S ماسفت 1 با پایه ی S ماسفت 2 اتصال دارد و پایه ی سمت راست پایه ی G به مقاومت 10 کیلو و کاتد دیود زنر 12 ولت و مقاومت 470 اهم اتصال دارد و آن طرف هم قرینه هست . آند دیود زنر و مقاومت 10 هزار اهم به هم اتصال دارد و به پایه سمت راست ماسفت که به هم وصل بودند وصل هست ، آن طرف دیگر هم همینطور می باشد.

حالا دو سر مقاومت 470 اهم به هم اتصال دارند و به سلف 100 میکروهانری 10 امپر وصل می شود و به سه سر مشترک مثبت مدار قرار می گیرد. به پایه ی سمت چپ ماسفت به آند دیود UF4007 وصل است و در پایین این مدار هم به پایه سمت چپ به آند دیود UF4007 وصل است دو پایه ی وسط ماسفت ها به خازن وصل است و کاتد دیود که از سمت بالا آمده بود به پایین خازن وصل است و کاتد دیود که از سمت پایین آمده بود به سمت بالای خازن وصل می شود، سلف هم که که یک سر به مثبت وصل بود آن یکی سر آن به وسط سیم پیچ می آید و دو سر خازن ها به دو سر سیم پیچ وصل می شود .

اتصالات

سیم پیچ کوره القایی

سیم پیچ این مدار کوره الکتریکی 10 دور است و از دو قسمت 5 دور تشکیل شده که دو سر بیرونی سیم پیچ به خازن اتصال دارد و وسط سیم پیچ که دور پنجم است به سلف وصل می شود، سیم استفاده شده مدار سیم 1.2 است و اگر استفاده طولانی مدت دارید می توانید از لوله مسی کولر گازی استفاده کنید و داخل لوله را آب بریزید و با استفاده از پمپ آب با آرمیچر معمولی یا نوع دیگر آب را به جریان در بیاورید.

سیم-لاکی-1.2

حالت سری و موازی

اگر دو قطعه مثلا خازن داشته باشید که بخواهید در مدار کوره الکتریکی یا جایی دیگر استفاده کنید. در حالت موازی دو پایه به دو پایه دیگر وصل می شود ولی اگر حالت سری باشد یک طرف خازن به یک طرف خازن دیگر وصل می شود و دو پایه ای که به جایی وصل نیست استفاده می کنیم. اگر موازی کنیم ظرفیت جمع می شود ( اگر باتری باشد جریان جمع می شود ) اگر هم سری شود ولتاژ جمع می شود و ظرفیت بر تعداد خازن ها تقسیم می شود و کاهش می یابد ( اگر باتری باشد فقط ولتاژ بالا می رود ).

حالت-سری-موازی

خطرات کوره القایی

این مدار خطر خاصی ندارد ولی در کل امواج مغناطیسی برای بدن ضرر دارد و استفاده زیاد و مداوم ممکن است باعث بیماری بشود، این مدار وسایل الکترونیکی را خراب می کند و وسایل الکترونیکی مثل موبایل را نزدیک این وسیله نکنید چون ممکن است خراب شود و به هیچ عنوان گوشی خود را در داخل سیم پیچ نگذارید چون به احتمال بالایی منفجر می شود.

کوره-القایی-خسارت-موبایل

نام های دیگر کوره القایی

کوره الکتریکی

هیتر القایی

اینداکشن فرانس

المنت القایی

انتهای مطلب

در مورد مدار کوره القایی سوالات بسیاری می شود.

اکثر جواب های این سوالات در لینک زیر وجود دارد.

با مطالعه لینک زیر به کوره القایی می توان تسلط پیدا کرد.

لینک: https://ghamkhari24.com/induction-furnace

اگر از این متن لذت بردید و استفاده کردید خوشحال میشم که اینستاگرام من را دنبال کنید:

اینستاگرامghamkhari24

می توانید در بعد از این مطلب مدارات دیگری از کوره القایی را ببینید.

خیلی ممنونم که تا اینجای مطلب همراه من بودید.

لطفا از مطالب دیگر در وبسایت مطالعه بفرمایید

نویسنده: سید امیرعلی غمخواری

اگر هر سوالی درباره ی کوره القایی داشتید در بخش زیر ( کامنت ها ) سوال خود را به اشتراک بگذارید.